17 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące historycznego mikroregionu etnograficznego – Urzecza (Łużyca), a prowadził je doktor Łukasz Maurycy Stanaszek. Jest on z wykształcenia antropologiem, czyli zajmuje się badaniem zachowań ludzi na przestrzeni lat. Obecnie pracuje w Państwowym Muzeum Archeologicznym, natomiast etnografia, czyli analiza kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych oraz badania Urzecza są jego hobby.
Urzecze jest mikroregionem nadwiślańskim, rozciągającym się od terenów dzisiejszych Siekierek i Wilanowa po Górę Kalwarię i Czersk. Wstępem do warsztatów była prezentacja, którą przygotowała Krystyna Prochowicz z 8c. Dzięki niej wszyscy ósmoklasiści zostali wprowadzenie w tematykę warsztatów i mogli w nich pełniej uczestniczyć.
Spotkanie z naukowcem rozpoczęło się od podstawowych informacji o Urzeczu: kiedy powstało, gdzie, co miało na to wpływ, czym się wyróżniało, jakie stroje nosili mieszkańcy. Potem pan Stanaszek wyjaśnił nam na czym polegało osadnictwo olęderskie (holenderskie) i jaki wpływ wywarło na te rejony.
Warsztaty pozwoliły nam na poznanie wielu interesujących faktów dotyczących miejscowej kultury i tradycji terenów dawnego Księstwa Mazowieckiego.